top of page

TETİKÇİ / FREELANCE

Tetikci-Freelance-Afis.jpg

Vizyon Tarihi: Yakında sinemalarda

Yönetmen: Pierre Morel

Oyuncular: John Cena, Alison Brie, Juan Pablo Raba, Christian Slater, Alice Eve
 
Yapımcı: Steve Richards, Christopher Tuffin, Jake Katofsky
 
Senaryo: Jacob Lentz

Görüntü Yönetmeni: Thierry Arbogast

Kurgu: Chris Tonick

Yapım Yılı: 2023

Ülke: A.B.D. 
 
Süre: 109 dk. 

Dağıtım: Bir Film


İki önemli Hollywood yıldızı; John Cena ve Alison Brie, aksiyon-komedi türündeki filmin başrolünde! Özel kuvvetler askeri olan Mason (Cena), ordudan emekli olmuştur fakat sivil hayatın rutinini çok sıkıcı bulmaktadır. Tam bu dönemde bir Güney Amerika ülkesinin devlet başkanıyla röportaj yapmaya gidecek ünlü gazeteci Claire’in (Brie) güvenliğini sağlaması teklif edilir. Fakat ikili röportaj için oradayken ülkede bir ayaklanma çıkar. Bir eski asker, bir gazeteci ve acımasız bir ülke lideri, hayatta kalmak ve bu karmaşayı sonlandırmak için güçlerini birleştirip zoraki bir ekip olurlar! 300 milyon $ gişe yapan unutulmaz aksiyon Taken’ın yönetmeni Pierre Morel’in yönettiği sürükleyici ve eğlenceli filmin senaristi ise uzun yıllar Jimmy Kimmel Live’ın yazarlığını yapan Jacob Lentz… Film Non-Stop, The Matrix Reloaded, The Book of Eli, Peppermint, Sound of Freedom ve Come Away’in yapımcılarının imzasını taşıyor.

YAPIM HAKKINDA

FREELANCE filminin kalbinde ikinci şanslar, yoğun aksiyon, mizah ve muazzam yürekle dolu, kurtarıcı bir yolculuk var.

Bu orijinal fikir, Jacob Lentz tarafından, kendi deneyimlerinden ve etrafındakilerden yola çıkarak tasarlandı. Lentz, “Kendilerini belirli bir kimliğe adayan ve sonra aniden onu kaybeden insanlarla ilgileniyordum” diyor. “İyi bir arkadaşım ordudaydı ama yaralandı ve emekli edildi. Aniden bir sivil olarak yaşamaya başladı ve emlak, profesyonel spor gibi konular hakkında bizler gibi sıradan sohbetler yapmaya çalışıyordu ama zorlandığını gözlemledim. Kafese kapatılmış bir kaplan gibiydi. Benzersiz, yüksek stresli işler yapan ve sonra aniden normal bir günlük rutine geçmek zorunda kalan ve her şey harikaymış gibi davranmak zorunda kalan diğer gaziler ve tanıdığım diğer insanlarda da benzer şeyler gördüm. Saatte 150 km hızla giderken bir anda 10 km’ye düşmek gibi. İnsanlara anlamlı gelir mi bilmem ama benim ilgimi çeken buydu. Açıkçası bu tek bir meslek için geçerli değil; örneğin bir gazeteci de aynı tür deneyime sahip olabilir. Claire de benzer bir durumda.”

Yapımcı Steve Richards bu fikre âşık oldu. Uzun zamandır bu tür bir hikaye arıyordu. Richards şöyle diyor: “Her zaman ormanda bir aksiyon filmi çekmek istemiştim. Romancing the Stone benim için büyük ilham kaynağı olan bir filmdi.” 

Filmin fiziksel prodüksiyonu ve estetiğini daha da derinlemesine inceleyen Richards şöyle devam ediyor: “Romancing the Stone’daki mizahın bir benzerini yaratmakla kalmadık, aynı zamanda Kolombiya’nın inanılmaz doğasını bir aksiyon filmine dahil eden bir hava yarattık. Paldonya’nın aradığımız tüm aksiyon ritmini sunma konusunda gerçekten büyük katkı sağladığını söyleyebilirim.”


FREELANCE, uyum içinde birlikte çalışmanın bir ürünü. “Daha önce birlikte çalıştığım John Cena, Alison Brie ve Juan Pablo arasında sahip olduğumuz harika kimya sayesinde, kimyanın mükemmel çalıştığını gördük. Bu uyum, izleyiciye ve aslında oyunculara da sürekli inişli çıkışlı duygular yaşatıyor, ki bu tür filmlerin en eğlenceli yönü de zaten bu” diyor yönetmen Pierre Morel.

Yapım ekibi ve Morel özellikle ana kadronun gidişatından memnun kaldılar. Morel şöyle diyor: “John ile [Cena] kariyerinin bu noktasında çalışma şansı bulduğumuz için çok şanslıydık çünkü filme başladığımızda John’un sahip olduğu potansiyeli gördük ama bu, Peacemaker’ın başarısından önceydi. John’un süper komedi işleri yapma kapasitesi var, çok iyi aksiyon da yapıyor. Fiziği çok şey söylüyor. Ama bunda ilginç olan şey, sıradan bir adam olan, bir dünyaya geri fırlatılmış, biraz kırılgan bir karakteri canlandırması.”

“Alison’ın en harika yanının, çok yönlülüğü olduğunu düşünüyorum. Her şeyi yapabilir. O aslında yönetmenler için bir İsviçre çakısı” diyor Morel. “Sana çılgın bir komedi sunabilir. Son derece dramatik de olabilir. Bence muhteşem bir oyuncu. Tek bir tip içine sıkışıp kalmak istemiyor.”

Morel, aktör Juan Pablo Raba ile Başkan Juan Arturo Venegas rolünde yeniden birlikte çalışmaktan da heyecan duydu. “Juan Pablo’yu seviyorum. Peppermint’te tanıştık. Çekimlerimizde onun, kötü niyetli, karanlık kötü adamı oynayabileceğini gördüm. Kötü adam olduğunu düşündüğümüz, tamamen eksantrik, eğlenceli bir karaktere dönüşen ve sonunda iyi adama dönüşen diktatörü oynaması onun yetenek ve çeşitliliğine bir örnek. Gerçekten çok komik biri olduğu ortaya çıkıyor. Kendisi bu filmin komedi unsuru. Sistematik olarak o çılgın unsurları filme getiren o oluyor ve diğerleri de bu gidişatı sahipleniyor.”

Morel ve film yapım ekibi ayrıca, yoğun VFX’e güvenmek yerine, pratik efektler ve akrobasi gösterileriyle prodüksiyon tasarladıklarını ve filmi bu şekilde çektiklerini gururla anlatıyorlar. “Oyuncuların ellerinden geldiğince fazlasını yapmaları, filmlerde giderek daha az görülen bir şey. CGI’da üretilmiş çılgın yaratıklarımız yok. John, Alison ve Juan Pablo yapmaları gereken aksiyonu kendileri yaptılar. Bence seyirci de bunu istiyor.” 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
bottom of page